تشکیل گروه مطالعات تاریخی.

با توجه به ارتباطی که بین گروه تاریخ دانشگاه زنجان و دانشگاههای دیگر کشور وجود دارد هم اکنون قول همکاری مهمترین آنها گرفته شده است.

تشکیل گروههای معماری ، مرمت و شهرسازی

گروه معماری:

گروه مذکور که از متخصصان معماری بناهای تاریخی شکل خواهد گرفت. قادر به مطالعه تخصصی بر روی معماری بناهای باقی مانده از دوره مغول و ترسیم ویژگی های معماری این دوره خواهد بود.

گروه مرمت :

تاکنون آثار بسیاری از سکه ها،  کتیبه ها، نقاشی ها، کاشی ها و بناهای تاریخی از دوره مغول کشف یا شناسائی شده است  با گذشت زمان، قسمت هایی از این آثار تخریب و از بین رفته است. گروه مذکور به پشتوانه علمی بدست آمده قادر خواهد بود با همفکری گروههای علمی دیگر به ترمیم آنها بپردازد. امروزه بودجه های کلانی برای مرمت بناهای تاریخی چون سلطانیه، به ادارات کل میراث فرهنگی داده می شود که به جهت نبود گروههای علمی صلاحیتدار در این حوزه، مستقیما توسط ادارات مذکور، هزینه شده که به نوعی هدر دادن هزینه محسوب می شود. با تشکیل گروه مرمت اعضای این گروه می توانند مرمت آثار بدست آمده از دوره مغول را در قالب پروژه های عملیاتی اخذ نمایند.

گروه شهرسازی:

بعد از اسلام آوردن مغولان. شهرسازی اهمیت بسیار پیدا کرد. در این دوره برخی شهرها توسط ایلخانان مغول ساخته شدند و برخی دیگر توسعه یافتند. مثلا شهر سلطانیه از یک چمن، تبدیل به مرکز یک امپراتوری شد. مطالعه ویژگی های شهرسازی این دوره، هدف این گروه خواهد بود.

تشکیل گروه تخصصی باستان شناسی

حفاری  محوطه های دوره مغولی و مطالعه یافته های باستانشناسی این مقطع تاریخی، وظیقه  اصلی این گروه خواهد بود. این گروه می تواند از ادارات کل میراث فرهنگی، عملیات حفاری در محوطه های تاریخی دوره مغول را به صورت پروژه اخذ نماید.

تشکیل گروه تخصصی ترجمه

همانطور که می دانیم بخش عمده ای از منابع قرون هشتم و نهم هجری، فارسی و عربی می باشد. گروه ترجمه که متشکّل از متخصصین زبان عربی و انگلیسی خواهد بود آثار عربی و فارسی را به انگلیسی ترجمه و در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد.

تشکیل گروه ادبیات ( مصححین و روان نویسان)

با توجه به متن دشوار منابع قرون 7 و 8 هجری لازم است آثار این دوره، جهت استفاده آسان پژوهشگران خارجی روان نویسی شده و در اختیار آنان قرار گیرد. وظیفه روان نویسان، ساده کردن متن های این دوره خواهد بود. از طرفی هنوز منابع فراوانی از دوره ایلخانی وجود دارند که تصحیح و چاپ نشده اند لذا گروه مصححین وظیفه خواهند داشت نسبت به تصحیح و انتشار این آثار اقدام نمایند.

 

تشکیل گروه نرم افزار و چند رسانه ای

  تولید نرم افزارهای ویندوز تحت وب و موبایل و خدمات تخصصی عکس و فیلم

راه اندازی مجله علمی و پژوهشی

علیرغم وجود مجلات تخصصی در برخی از حوزه های تاریخی ایران، تا کنون هیچ مجله تخصصی در زمینه ایلخانان وجود ندارد لذا این مجله می تواند نخستین مجله در این حوزه باشد. برای انتشار آنلاین این نشریه از سامانه ارتباطات علمی الکترونیکی وب سایت مرکز استفاده خواهد شد.

برگزاری همایشهای تخصصی

مرکز در برخی موضوعات حوزه کاری، اقدام به برگزاری کنفرانس هایی در سطح ملی و بین المللی خواهد کرد تا ضمن به اشتراک گذاشتن اطّلاعات، محققین این حوزه را دور هم گرد آورده و از توانمندی های آنها برای بهبود فعالیت های مرکز و قبول پروژه های تحقیقاتی بهره ببرد. 

حمایت از پایان نامه های دانشگاهی:

با توجه به اهمیت  برخی پایان نامه های دانشجویی در مقاطع تحصیلی ارشد و دکتری، به نظر می رسد حمایت از این تحقیقات  می تواند جزئیات تازه ای از این دوره را رونمایی کند .بدین سبب حمایت از آنها در دستور کار قرار خواهد داشت.


اطلاعات تماس

مرکز ایلخانی شناسی

تلفن  : 33054099-024 
 فکس : 32283201-024
ایمیل :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خدمات ما

  • انجام پروژه های تحقیقی
  • تولیدداستان ، فیلمنامه و انیمیشن
  • تولیدفیلم های کوتاه و بلند
  • حمایت از تالیفات نویسندگان
  • برگزاری کارگاههایی تخصصی

همکاران ما

  • معاونت امور پژوهشی مرکز آموزش و پژوهشهای بین المللی وزارت امور خارجه
  • دفتر نمایندگی  وزارت امور خارجه  در استان زنجان