درباره مرکز

تاسیس اولین مرکز تخصصی ایلخانی شناسی در ایران

مقدمه:

 مغولان  پس از اتحاد  قبایلی در مغولستان به دو سوی قلمرو خود هجوم آوردند در مسیر غرب، آنان خط و کتابت را از اقوام  ترک اویغور اخذ کردند و از همین رو برای مدتهای مدید، فرامین پادشاهان مغول به همین خط بوده است ولی خط اویغوری در ایران که دارای الفبا و خط خاص خود بود نمی توانست کارایی داشته باشد لذا استفاده آن، در حد همان کتابت فرامین محدود گشت و برای بیان رخدادهای تاریخی و سایر حوزه های علمی، از زبان فارسی و عربی استفاده شد.

فرمانروایان مغول از همان ابتدا برای ثبت تاریخ فتوحات خود علاقه عجیبی به نگارش تاریخ نشان دادند و  مورخین را مورد حمایت خود قرار دادند شاید به همین سبب است که دو  وزیر به نام این دوره: جوینی و خواجه رشید الدین فضل الله در کنار مشغله های دیوانی به کار کتابت تاریخ نیز پرداختند و دو شاهکار تاریخنگاری این دوره را خلق کردند. مزیت تاریخ نگاری های ایرانی این دوره در این است که آنان از منابع دست اول نظیر تاریخ شفاهی پادشاهان مغولی و اسناد دولتی بهره مند بودند این درحالی بود که همتایان عرب آنان از منابع دست دوم و حتی دست سوم برای نگارش تاریخ بهره می بردند.

حکومت ایلخانی به موازات تصرف ایران، خلافت عباسی را بر انداخت و بنیاد روابط با دولت ممالیک شام و مصر را گذاشت و ارتباطی نیز با فرمانروایان مسیحی اروپا برقرار کرد آنان همچنین با شاخه دیگر فرمانروایان مغول در روسیه، موسوم به "خانات اردوی زرین" ارتباطات گسترده داشتند .به جرات می توان گفتن دانش این دوره از تاریخ جهان اسلام، در دست ایران است چرا که اولا مرکزیت قلمرو ایلخانان، ایران بوده است از طرفی کشورهای عربی قادر به  استفاده از منابع فارسی نیستند در حالی که در ایران،  امکان  کامل بهره مندی از آثار عربی حتی برای دانشجویان وجود دارد. مرکز ایلخانی شناسی قادر است با استفاده از ظرفیت علمی کشور در رشته های مختلف به روش بین رشته ای، به باز آفرینی فرهنگ و تمدن این مقطع تاریخی بپردازد.

 

اقدامات زیر ساختی:

  1. تاسیس کتابخانه الکترونیک مرکز

در این مرحله، کتابخانه دیجیتالی مرکز، حداقل با 2000 جلد کتاب شناسایی شده  راه اندازی خواهد شد.  با دیجیتالی شدن این منابع عظیم تاریخی و در دسترس بودن آن به شیوه های مختلف مانند: انتشار در وب سایت ، نرم افزار و موبایل، امکانات بی نظیری در اختیار محققین مراکز مختلف تحقیقاتی و اجرایی قرار خواهد گرفت.

در ایران، تنها مرکز تخصصی که در این زمینه فعالیت دارد مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی(نور) است. که به صورت عمومی در همه حوزه های علوم اسلامی، نرم افزار تولید می کند. با تبدیل منابع مکتوب دوره مغول به قالب نرم افزار  ، مرکز ایلخانی شناسی نخستین مرکز تخصصی دانشگاهی کشور خواهد بود که در این حوزه  به فعالیت می پردازد.مرکز می تواند در آینده، تبدیل به مرکز تخصصی تبدیل منابع به نرم افزار های سفارشی برای رشته های مختلف دانشگاهی باشد.

  1. طراحی وراه اندازی وب سایت مرکز

راه اندازی وب سایت تخصصی چند زبانه مرکز با امکانات حرفه ای :

الف بانک اطلاعاتی پژوهشگران تاریخ مغول:

در سراسر دنیا اساتید مختلفی وجود دارند که به صورت مستقل در عرصه های گوناگون فرهنگ وتاریخ مغول کار می کنند. متاسفانه این گروهها هیچ ارتباط سازماندهی شده ای با هم ندارند. با تاسیس این مرکز، افراد مذکور شناسائی و رزومه و شبکه های ارتباطی آنها با دیگر پژوهشگران در صفحات مربوط به آنان درج شده و پژوهشگران جهان از طریق این مرکز می توانند از آخرین اقدامات درزمینه تحقیقات مغول شناسی مطّلع شوند

ب- اطلاع رسانی تخصصی فعالیتهای مرکز

برخی فعالیت های مرکز نظیر: برگزاری کارگاه، کنفرانس و غیره از این  طریق اطلاع رسانی خواهد شد.

پ) دسترسی تحت وب کتابخانه دیجیتال

پس از دیجیتالی شدن منابع دوره، این کتابها از طریق مرکز به صورت آنلاین در اختیار پژوهشگران سراسر دنیا قرار خواهد گرفت.

ت) راه اندازی سامانه آموزش های مجازیLms

در جهت ارائه آموزش های متعدد برپایه اینترنت، راه اندازی مرکز یادگیری الکترونیکی در دستور کار قرار دارد. مرکز از این طریق می تواند خدمات خود را در سراسر دنیا به علاقمندان حوزه ایلخانی شناسی  ارائه نماید.برای این منظور تولید محتوا برای سامانۀ یادگیری الکترونیکی (eLearning ) مد نظر خواهد بود

ث) سامانه ارتباطات علمی الکترونیکی:

این سامانه در ذیل وب سایت اصلی مرکز، وظیفه ارتباط علمی با پژوهشگران دنیا را عهده دار خواهد بود و می تواند به صورت آنلاین و آفلاین به ارائه خدمات پرداخته و اطلاعات را به صورت سریع به ایمیل پژوهشگران ارسال نماید.

 

  1. تجهیز دفتر مرکز

دفتر مرکز در محل دانشکده علوم انسانی قرار دارد. هدف از تاسیس این مرکز مدیریت امور خواهد بود. بدیهی است برای این منظور برخی امکانات اولیه به شرح زیر تدارک دیده شده است.

اتاق مدیریت مرکز

اتاق جلسات

اتاق امور فنی و اجرائی

سالن همایش و کنفرانس.

 


اطلاعات تماس

مرکز ایلخانی شناسی

تلفن  : 33054099-024 
 فکس : 32283201-024
ایمیل :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خدمات ما

  • انجام پروژه های تحقیقی
  • تولیدداستان ، فیلمنامه و انیمیشن
  • تولیدفیلم های کوتاه و بلند
  • حمایت از تالیفات نویسندگان
  • برگزاری کارگاههایی تخصصی

همکاران ما

  • معاونت امور پژوهشی مرکز آموزش و پژوهشهای بین المللی وزارت امور خارجه
  • دفتر نمایندگی  وزارت امور خارجه  در استان زنجان